Karol Szmaj

Karol Szmaj


Thoughts, stories and ideas about programming.

Karol Szmaj
Author

CTO at Whalla Labs, .Net, iOS Developer.

Share


Tags


Twitter


Rozpoczęcie z nowym blogiem

Karol SzmajKarol Szmaj

Witajcie, ostatnimi czasy postanowiłem, że stary wordpressowy blog zostanie przeniesiony na coś lżejszego. Zdecydowałem się na platformę blogową oferowaną przez projekt Ghost. Minimalistyczny panel, prostota oraz szybkość działania to główne zalety tego projektu. Bogata kolekcja motywów w serwisie themeforest ostatecznie przekonała mnie również do wyboru tej platformy.

Z kolejnych dość istotnych zmian to zrezygnowanie z platformy Azure na rzecz Scaleway. Oferta była o tyle ciekawe, że za niecałe 3 Euro miesięcznie mam dedykowaną maszynę opartą na procesorze ARM.

Blog na ARM?

Moje "nowe dziecko" hostowane jest przez scaleway.com. Zdecydowałem się na dość niespotykane rozwiązanie ponieważ serwer nie posiada procesora x86/x64, lecz ARM, znany bardziej jako serce smartphonów, a nie platformy blogowej. Do takiej decyzji przekonał mnie mój kolega, który bardzo zachwalał sam hosting, jak i Ghost'a. W najtańszej konfiguracji mamy do dyspozycji 2 maszynki: C1(ARM), VC1(x86).

Początkowo bardziej nastawiałem się na opcję VC1, lecz po zapoznaniu się z dokumentacją dowiedziałem się, że opcja z procesorem x86 jest instancją wirtualizowaną. W przypadku serwera C1(ARM) - jest to osobny dedykowana maszyna/chip tylko i wyłącznie do naszego użytku. Poniżej zamieściłem specyfikację sprzętu, którą wybrałem jako mój hardware pod bloga.

Konfiguracja i wystartowanie z serwisem

Podczas zakładania swojego pierwszego bloga zdecydowałem się na Wordpress'a, którego osadziłem w chmurze Microsoftu. Po przyszłościowym przeanalizowaniu kosztów utrzymania takiego serwera stwierdziłem, że warto zastanowić się nad radykalną zmianą środowiska.
Sama konfiguracja wordpressa nie była jakaś trudna, lecz zabrała ona nieco czasu z racji, iż stawiałem wszystko sam od nowa zaczynając od czystej linuxowej instancji.

W tym przypadku konfiguracja i zainstalowanie całego środowiska zajęło mi 1,5 minuty. Nie ukrywam, że w moim przypadku jest to bardzo duży zysk czasu, którego nie chciałbym marnować na mozolną konfigurację całego środowiska.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony ze zmian i mam nadzieję, że dalsza praca z ghost'em, jak i scaleway będzie bardzo owocna.

Karol Szmaj
Author

Karol Szmaj

CTO at Whalla Labs, .Net, iOS Developer.

Comments